Lucian Davidescu: Harta turismului în Europa. Există România? - Bloguri economice

joi, 25 februarie 2010

Lucian Davidescu: Harta turismului în Europa. Există România?

Cu mai puţin de un milion de turişti străini care s-au şi cazat, România aproape că nu se vede pe harta Europei.



Totuşi unii spun că turismul ar trebui să fie “prioritate naţională“. De ce? Probabil, fără vreun motiv valid. 3 motive pentru care România ar trebui să-şi vadă de treburi la care se pricepe mai bine.

1. Potenţialul turistic local este mult exagerat. Străinii nu vin doar pentru mânăstiri şi peisaje ci, mai ales pentru calitatea serviciilor. A văzut-o cineva? Cu excepţia zonelor de tradiţie multiculturală – Dobrogea, Bucovina, Banat, Tinutul Secuiesc – unde serviciile sunt mediocre, în rest ele sunt catastrofale.

2. Valoarea adăugată adusă de turism este mult supraestimată. Sigur, e mai mare decât în agricultură, dar cam atât. Turismul poate fi o soluţie bună doar în zone cu şomaj mare, întins pe mulţi ani.

3. Ponderea în PIB este mică, dar poate aşa ar trebui să rămână. Altfel, doar de dragul cifrelor, o putem duce uşor la 100%. Inchidem orice altceva.

Vezi aici care destinatii s-au ieftinit.

Numarul de turisti anul trecut (la 9-12 luni sau date din 2008)
sursa: Eurostat

Spania 23922008
Italia 20487776
Franţa 20004319
Germania 13192553
Austria 12518276
M. Britanie 10357748
Grecia 6201183
Portugalia 5212418
Olanda 4597900
Cehia 4287385
Belgia 3295975
Polonia 2192519
Ungaria 2068008
Suedia 1541637
Cipru 1392561
Bulgaria 1213491
Finlanda 1047418
Irlanda 1000000
Estonia 961809
Slovenia 856706
România 855536
Malta 798032
Slovacia 764154
Danemarca 701415
Luxemburg 568757
Letonia 444101
Lituania 441326


Citeşte restul postării şi comentează pe blogul lui Lucian Davidescu

  © Blogger template 'Minimalist B' by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP